Rail Tram and Bus Union Queensland Branch
 
 
Home
About the RTBU
Membership
Circulars
Divisions
Contact us

RTBU Queensland Branch Election Results

Queensland Branch Executive

Branch President, Bruce Mackie
Branch Secretary, Owen Doogan
Assistant Branch Secretary, Tom Brown
Branch Senior Vice-President, Les Moffitt
Branch Junior Vice-President, Craig Allen & Noel Morris
Branch Junior Vice-President (Tram & Bus Division), Wendy Hodgson

Locomotive Sub-Divisions

Coal
Northern District Coal Depots, David Bulloch
Blackwater & Moura Systems Coal Depots, Ralph Damon
Goonyella Systems Coal Depots, Keith Heinemann & James Waters
Southern District Coal Depots, Greg Jordan

Freight
Charters Towers to Mt Isa Freight Depots, Donna Turner
Rockhampton to Winton Freight Depots, Mick Freeman
Southern District Freight Depots, Neil Adsett

Passenger
Suburban Passenger Mayne Depot Mayne Driver, Nicholas Carter
Suburban Passenger Mayne Depot Guard, Kelvin Steer
Suburban Passenger Out Depots Driver, Wayne Sylvester
Suburban Passenger Out Depots Guard, James Josey
Regional Passenger Depots (Cairns, Bundaberg & Tíville), Wayne Peardon

Rail Operations

Central District Delegate to Branch Council, Lance Barker
Northern District Delegate to Branch Council Josephine Burke
Southern District Delegate to Branch Council, Jacqueline Wright
Metropolitan Region Delegate to Branch Divisional Committee, Jamie Barnes
South-West Region Delegate to Branch Divisional Committee, No Nomination
Wide Bay Region Delegate to Branch Divisional Committee, No Nomination
Private Sector Delegate to Branch Council, No Nomination

Infrastructure

Central District Delegate to Branch Council, Andrew Wells
Northern District Delegate to Branch Council, Richie Bates
Southern District Delegate to Branch Council, Trent Howard
Metropolitan Region Delegate to Branch Divisional Committee, Paul Johnston
South-West Region Delegate to Branch Divisional Committee, Wayne Spanner
Wide Bay Region Delegate to Branch Divisional Committee, David Leonard

FMOMS (Fleet)

Central District Delegate to Branch Council, Ross Villiers
Northern District Delegate to Branch Council, Greg Tatnell
Southern District Delegate to Branch Council, Barry Monaghan
Metropolitan (ex Redbank) Region Delegate to Branch Divisional Committee, James Hudson
South-West Region Delegate to Branch Divisional Committee, No Nomination
Redbank Sub-Branch Delegate to Branch Divisional Committee, Mark Beaven

ASTP (Admin)

Central District Delegate to Branch Council, Peter Williams
Northern District Delegate to Branch Council, Dave Smith
Southern District Delegate to Branch Council, Sean Clinton
Metropolitan Region Delegate to Branch Divisional Committee, Greig Cheney

Regional

North-West Region Delegate to Branch Divisional Committee, Carl Nielsen
Central-West Region Delegate to Branch Divisional Committee, Steven Baigent
South-West Region Delegate to Branch Divisional Committee, Colin Greer

Districts Executive

President Northern, John Dundas
Vice-President Northern, No Nomination
President Central, Mick Freeman
Vice-President Central, Trent Deverall
President Southern , Barry Monaghan
Vice-President Southern, Noel Morris

District Executive Officers

Southern Rail Divisions, Shayne Kummerfeld
Southern Tram & Bus Division, Trevor Campbell

Southern District Female Members

Southern District Delegate to Branch Council, Teena Carr
Central & Northern District Delegate to Branch Council, Kym Law

Tram & Bus Division

Branch Junior Vice-President, Wendy Hodgson
Branch Divisional Secretary, Tom Brown
Branch Organiser, Bennett Roche
Delegate Carina Depot, Darryl Lewis
Delegate Eagle Farm Depot, No Nomination
Delegate Garden City Depot, John Meikle
Delegate Gold Coast Tram Depot, Velimir Velebit
Delegate Sherwood Depot, Shane Wackett
Delegate Toowong Depot, Terry McAuley
Delegate Virginia Depot, Steve Szpaczek
Delegate Willawong Depot, Horst Munker

Affirmative Action Women's Campaign Committee

Delegate Central District, Sandra Howe
Delegate Northern District, Donna Turner
Delegate Southern District (2), Jullie Irving, Jacquie Wright
Delegate Tram & Bus Division, Annie Battersby

Unity is Strength

Bruce Mackie
Queensland State President

RTBU Qld Branch Full List Election Results - All Member Circular (9/12/2014)